Фотоапаратура повстанців.
Чим фотографував автор (чи автори) повстанського архіву? Точна відповідь на таке питання навряд чи можлива, але певні здогади все ж є. По-перше, і це очевидно, використовувались, за сучасною термінологією, середньоформатні камери (на плівку 6 см), хоча такі знімки можна робити й за допомогою стаціонарних камер, застосовуючи обмежуючі рамки. Василина Петріянчук з Верховинського району розповідає, що провідник "Перебийніс" Данилюк Назарій фотографував їх камерою з чорним мішком і штативом на три ніжки. Серед негативів архіву є декілька таких, що дозволяють робити конкретні припущення про повстанську фотоапаратуру. На світлині № 67 у правому кутку видно кобуру від фотоапарата. Чи там є сам апарат — невідомо, але всі ознаки свідчать, що до нього повинна би підходити 3 5-міліметрова плівка. Таких негативів в архіві немає.
На світлинах № 119 і 120 "Хмара" Білінчук Дмитро має на шиї якийсь футляр; цей самий футляр прикріплений у нього до пояса на світлині № 148. Такий футляр мали німецькі фотоапарати марки "Zeiss-Ikon" на формат кадру 6x9 см.
На світлині № 130 бачимо, як повстанець в центрі композиції наводить фотоапарат; також на фото № 188 він сидить першим зліва у другому ряді і тримає на правому коліні цей самий фотоапарат відкритим. Збільшений фрагмент дозволяє надійно розпізнати в ньому німецький " Zeiss-Ikon ", але на формат 4,5 х 6 см. Отже, саме " Zeiss-Ikon " двох модифікацій, без сумніву, використовувався для виготовлення негативів Яворівського архіву. Про інші моделі фотоапаратів згадки відсутні.
- блоґ Vasyl Gumeniuk
- Щоб додати коментар, увійдіть